W dużych przedsiębiorstwach sieci komputerowe bywają bardzo rozbudowane. Jest to konieczne dla zapewnienia odpowiedniej wymiany danych i bezpiecznego ich przesyłu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze to bezpieczeństwo jest zapewnione na odpowiednim etapie. Sprawdzamy w jaki sposób można przyczynić się do lepszego zabezpieczenia sieci firmowych tak, by były odporne na wszelkie ataki hakerskie. Ma to ogromne znaczenie by wewnętrzne dane nie mogły zostać przejęte przez nieuprawnione osoby.

Sieci wyłącznie kablowe

Najważniejszą zasadą jest tworzenie sieci komputerowych wyłącznie w oparciu o przewody. W żadnej szanującej się firmie nie są stosowane bezprzewodowe rozwiązania, głównie z tego względu że potrafią one być niebezpieczne. Przewód ma taką przewagę nad siecią bez kabli, że każde wpięcie się w niego można wyśledzić. Atak bezprzewodowy jest praktycznie nie do zauważenia, jeżeli nie dysponujemy bardzo drogim i profesjonalnym sprzętem. Dlatego też przetargi informatyczne dotyczące sieci (https://www.pressinfo.pl/przetargi-it-informatyczne-na-oprogramowanie-pressinfo), które zlecane są przez firmy, głównie dotyczą dostarczania różnego rodzaju elementów do budowy sieci kablowych. Są to przewody, rozdzielacze (switche), routery, serwery i tym podobne. Właśnie dzięki takim przyrządom możliwe jest zbudowanie sieci, która będzie praktycznie nienaruszalna dla osób niezwiązanych z przedsiębiorstwem, nie posiadających odpowiedniego loginu i hasła. Jednak nie tylko sama sieć przewodowa jest ważna, konieczne są także zabezpieczenia na poziomie oprogramowania.

Uwierzytelnienie użytkowników

Zanim nowy komputer bądź inne urządzenie będzie mogło zostać włączone do sieci, powinno ono zostać odpowiednio zweryfikowane. Zasadą jest, że jeżeli sieć nie zna jakiegoś sprzętu, to nie powinien on zostać dopuszczony do możliwości korzystania z niej. W pewnych przypadkach może nawet być podnoszony alarm o nieautoryzowanym wpięciu się do przewodów sieciowych. Dlatego też w ten sposób możliwe jest uzyskanie dobrej wiarygodności użytkowników, którzy zanim będą mogli skorzystać z sieci muszą mieć zweryfikowane kilka istotnych parametrów. Są to między innymi adres MAC karty sieciowej, adres IP przydzielony przez router, a także login i hasło podane przez użytkownika. Przetargi informatyczne obejmują również kwestie tego rodzaju. W ich trakcie firmy mogą zakupić między innymi specjalnego rodzaju switche, routery bądź serwery, które mają już przygotowane oprogramowanie które pozwala na bardzo szczegółową kontrolę dostępu do sieci wewnętrznej. Jest to niezmiernie istotne w każdym większym przedsiębiorstwie.